Kolik toho snesou moderní ocelová lana?

ocelové lano

Ocelová lana člověk používá velmi dlouho, jejich historie sahá až do roku 1834. Věděli jste, že první lana byla použita při těžbě stříbra v Německu? Ono lano bylo spleteno ze tří pramenů drátů, které kroucením vytvořily prameny, bohužel nebylo ideální. Při dalším pokusu o ocelové lano byl použit stroj, který splétal jednotlivé prameny k sobě. Lano, které známe dnes spatřilo světlo světa o pár let později. Běžná ocelová lana měla tehdy délku jen pár desítek centimetrů, kdežto tento gigant měřil neuvěřitelných 2,5 km. Pojďme se podívat na dnešní lana a jejich využití.

Jelikož jsou ocelová lana vystavena nadměrnému namáhání, dlouhou dobu se vyvíjela technologie, která prodlouží životnost lan. Nejvhodnějším materiálem je ocel, jak bylo uvedeno v úvodním odstavci. Materiály pro výrobu se liší na základě použití, pro venkovní použití se upravuje zinkem. Kvalitu samotného drátu ovlivňuje:

množství příměsí v drátu,
povrchové vady drátu při výrobě,
samotná struktura materiálu.

Z čeho se ocelové lano skládá?

Lano je vyrobeno z několika části a to:

  1. lanového drátu
  2. vložky– Úkolem je vytvářet pevnou ale pružnou podložku pro jednotlivé prameny lana. Zároveň zabraňuje posouvání a bočním tlakům pramenů a mazání lana.
  3. mazadla– Mazivo slouží k ochraně lana před korozí a nečistotami. Zároveň snižuje vzájemné tření mezi dráty a prameny.

Parametry ocelových lan

  • Nosnost – Jedná se o velmi důležitý parametr, který udává, do jaké míry může být lano maximálně zatíženo, aby byly zachovány jeho vlastnosti.
  • Pružnost – Tento parametr je důležitý v případech, kdy potřebujeme prodloužit dané lano.
  • Kroutící moment – Stáčením lana vznikají kroutící síly, které jsou minimalizovány protisměrným obtáčením při výrobě lana.

Použití ocelových lan

Použití ocelových lan je velmi rozmanité, moderní lana se používají například v průmyslu, při těžbě ropy nebo plynu, jako vodící nebo odrazová lana, vidět je můžeme jako součást zdvihacích zařízení a vozit nás mohou v Alpách, kde jsou nataženy jako nosný prvek lanovek a vleků. Toto byl jen výčet, kde všude lze ocelové lano použít.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4