Stretch fólie: Jak vybrat kvalitní a zároveň ušetřit?

stretch fólie

Znáte takovou tu průhlednou, pružnou fólii, do které se dnes balí téměř vše, počínaje potravinami, konče průmyslovými díly? Jen málokdo vůbec neví, o co se jedná. Tzv. stretch folie patří mezi hity dnešní doby, díky svým výborným vlastnostem a příznivě ceně.

Nejdůležitější parametry stretch fólií

Stretch foliím se také někdy říká fixační či průtažné, dnes patří mezi nejpopulárnější obalový materiál. Tyto fólie lze rozdělit na:

  • ruční,
  • strojní.

Pokud se budeme bavit o těch ručních, ve většině jsou navinuty na menších roličkách, kvůli snadnější manipulaci. Pokud vás zajímá, jakou má hmotnost průměrná role, tak je to asi 2,5 kg včetně roličky. Vybíráme-li stretch fólii, neměli bychom opomíjet průtažnost a tloušťku, řadí se mezi další důležité parametry. Průtažnost je hodnota, která informuje o tom, jak moc se fólie natáhne. Kdežto tloušťka stretch fólie se na trhu pohybuje od nějakých 8-35 µm.

Jak poznat kvalitní fólii?

Obecně platí, že čím menší tloušťka, tím je vyšší průtažnost a kilogramová cena. Důvodem tohoto jevu je použití kvalitnějších materiálů, které umožní zachovat stejnou pevnost, ale v menší tloušťce. A když použijeme kvalitnější materiály, cena musí zákonitě růst. Dále platí, že tenčí stretch fólie je vyrábí podstatně déle než tlustší.

TIP

Pokud vybíráme fólii, měli bychom se soustředit na výše uvedené parametry, ale také cenu. Nikoliv cenu ale cenu roličky, ale náklad potřebný na zabalení například palety s vašim zbožím. Jak tuto částku určíme? Zkusíme zabalit tzv. zkušební paletu. Po kompletním zabalení palety tuto fólii "strhneme" a následně ji zvážíme. Hmotnost fólie je potřeba ještě vynásobit kilogramovou cenou. S touto cenou jsme schopni dál pracovat. Tento krok je velmi důležitý, protože neznáme-li náklady na zabalení jedné palety, jen velmi obtížně dokážeme určit "výhodnost" našeho nákupu obalového materiálu. Zkuste tento malý experiment a možná ušetříte víc, než si sami myslíte.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4