Jsou požární uzávěry drahé?

Protipožární uzávěry brání šíření požáru a splňují přísné požadavky požárního zabezpečení staveb. Uzávěry rozdělují objekt na jednotlivé požární úseky uvnitř i po obvodu budovy, kde z hlediska požárního je vyžadována odolnost proti prohoření. Jejich instalace tak může zabránit značným ztrátám na majetku i zdraví osob.

Uzávěry se dělí do mnoha druhů a skupin. Můžeme je rozdělit na vrata a dveře, vrata se používají spíše u průmyslových budov a dveře u personálních. Podle toho se odvíjí také jejich cena a kvalita. 

PRŮMYSLOVÉ PROTIPOŽÁRNÍ UZÁVĚRY

Do této kategorie patří zejména vrata mnoha druhů. Jako první jsou rolovací vrata. Protipožární rolovací vrata  nabízí kombinaci vlastností rolovacích vrat a požárního uzávěru. Umisťuje se do míst, kde odděluje jednotlivé požární úseky mezi sebou tak, aby v případě požáru nedošlo k jeho šíření do dalších úseků. Zabraňují šíření nejen požáru, ale také tepla a plamenů. Nabízí nejvyšší bezpečnost na rozhodujících místech. Cena těchto vrat je okolo 20 tisíc korun.

Další variantou jsou posuvná vrata. Posuvná protipožární vrata vynikají vysokou požární odolností, brání šíření požárů, tepla a plamene. Oproti otevíravým uzávěrům mají výhodu v tom, že pro otevření nevyžadují žádný prostor před průchozím otvorem a zároveň umožňují využití celého vratového otvoru k průchodu. Cena tohoto protipožárního uzávěru je okolo 30 tisíc korun.

Ocelová protipožární výsuvná vrata jsou bezpečnostním prvkem objektů, který brání šíření požáru a plamenů. Jedná se o konstrukci vyrobenou z nehořlavých materiálu, která je poháněna elektromotorem a aktivuje se na základě různých impulzů, zejména na základě kouřového a teplotního hlásiče.

PERSONÁLNÍ PROTIPOŽÁRNÍ UZÁVĚRY

Protipožární automatické dveře posuvné a otočné rozdělují budovu na jednotlivé požární úseky a v souladu s požárními předpisy určitou dobu zamezují šíření požáru. Přestože jsou na první pohled robustnější konstrukce, dokáží vytvořit s okolím harmonický celek a lze je použít v jakémkoli typu budovy. Cena se pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Protipožární otevíravé dveře jsou stejně jako otevíravá vrata základním typem bezpečnostních vstupů. Tyto dveře jsou z hlediska použitých materiálů  klasifikovány jako protipožární uzávěry DP1 (podle ČSN 73 0851). I pro menší budovy a objekty jsme schopni dodat atypické rozměry dle konkrétních požadavků.

Co je výhodnější?

Výběr uzávěru se odlišuje podle mnoha parametrů, jako je kde ho použijeme, materiál, ale i cena. Ceny průmyslových protipožárních uzávěrů jsou vyšší než personálních. U protipožárních uzávěrů se vyplatí si připlatit za kvalitu. 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4