Jak probíhá předání firmy?

Selective Focus Photography of Child's Hand

Existuje několik typů předání firmy, například předání firmy rodinnému příslušníkovi, předání vedení dočasně firemnímu managementu, nebo předání vedení externímu specialistovi. 

 

Předání firmy dětem

Předání vedení firmy rodinnému příslušníkovi se nejčastěji projevuje v předání vedení na potomka vedoucího. Tomuto převodu se říká generační nebo mezigenerační obměna. Důvodem ke generační obměně může být přilišné zatížení majitele/vedoucího firmy, odchod do důchodu, zdravotní potíže či mnoho dalších situací, které mohou nastat v životě každého podnikatele. 

Na takové situace je vhodné se předem připravit a neuspěchat tento proces. Existuje celá řada otázek, které je třeba si přesně zodpovědět mezi potomkem a rodičem a to jak z hlediska rodinného, tak obchodního.

Toto předání má největší výhody v zachování podniku v rodině, v loajálním celku, ale s možností nového směru, čerstvých nápadů a síly riskovat.

 

Předání do managementu firmy

V případě, že potomek ještě není připraven, či nemá zájem momentálně o vedení firmy, je možné zachovat současný stav firmy v době, kdy se zrovna nemůžete osobně věnovat vedení. 

Spolehlivé vedení firmy je schopné vést podnik stejným směrem a informovat o něm vedení, z kterého bylo upuštěno. 

Managementu záleží na chodu firmy, ví, jak firma doteď pracovala a na základě pokynů je schopná vést firmu do blízké budoucnosti, než se ustanoví, kdo bude ve vedení.

 

Předání externě, či prodej

Je možné, že se ve Vašem okolí nenachází vhodný kandidát pro vedoucí pozici. V tuto chvíli je nejdůležitější si uvědomit, jestli si chcete částečně nechat pravomoc nad svojí firmou, kterou jste léta budovali, nebo firmu kompletně prodat. Toto rozhodnutí může být náročné a je třeba jej neuspěchat. Nikdo nechce prodat firmu a po roce zjistit, že to byla velká chyba. V případě nejistoty je vždy vhodné se poradit s profesionály, kteří se zabývají předáváním firmy.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4