Čím je španělské víno z oblasti Rioja tak vyhlášené a proč byste ho měli aspoň jednou za život vyzkoušet

Lidé kteří mají oblibu ve vínech, tak jako první co se jim vybaví ve spojitosti se slovem Rioja, je velice chutné a poctivé červené víno. Španělská vína Rioja totiž patří mezi ty nejvyhlášenější červená vína na celém světě.

la rioja alta gran reserva 904

Existuje velké množství historických výrobců, z nichž mnozí vyrábějí víno po staletí, ale v poslední době region zaznamenal příchod nové vlny ultramoderních vináren, které posouvají hranice a posouvají vína do ještě větších výšin.

Výsledkem je, že Rioja má úžasnou rozmanitost stylů. Přispívajícím faktorem je také geografie oblasti, která zahrnuje terén, který se táhne 100 km od severozápadu k jihovýchodu, což má za následek různorodé podnebí, topografii a typy půdy – to vše dále ovlivňuje kvalitu a styl vína.

Které víno z různých stylů Rioja vybrat?

Nejlepším způsobem, jak si vybrat Rioja, je najít vinárnu, která vytváří styl vína, který se vám líbí, protože moderní Rioja nabízí takovou škálu, od velmi tradičních až po zjevně mezinárodní. Dnes jsou vína Rioja do značné míry určovány zráním v sudu.

Tradiční: voňavá, hedvábná a jemná vína z dlouhého zrání v sudu a lahvi. Ty jsou většinou připraveny k pití při vydání. Společnosti Rioja, Navajas, Amezola a La Rioja Alta jsou vína tradičního stylu, kterou společnost sleduje.

Náš tip: La Rioja Alta Viña Ardanza Reserva

Moderní-klasická: mladší, kulatější vína, která si zachovávají lahodný charakter Rioja zráním v sudu (často mix amerického a francouzského dubu) se strukturou, která se vyvíjí v láhvi. Do této kategorie spadají Bodegas Muga, CVNE, Marqués de Mejia a Contino.

Moderní: bohatší, sametová vína zrající kratší dobu v novějších (obvykle) francouzském dubu, která se uvolňují dříve a většinou potřebují uchování. Nejlepšími producenty jsou zde Roda, Paisajes a Lanzaga.

Rioja Blanco: bílé Riojas se změnily nejvíce. Viura, malvasia a garnacha blanca jsou tradiční hrozny produkující zajímavé směsi. Dnes se většina vyrábí v neutrálním, ovocném stylu, protože v minulosti se snížila popularita bílých dubů. Je to škoda, protože tato dlouho zrající bílá byla jedny z nejslavnějších vín na světě. Lopez de Heredia v Haro je jedním z mála, kteří je stále dělají dobře.

Náš tip: Lar de Paula Blanco Semidulce

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4