Bavlněná látka – křížovkářská nápověda
Ach, ta bavlněná látka. Tak jemná na pohled a tak obtížná při řešení křížovky. Existuje několik různých variací, které se mohou hodit do prázdných políček a které zvládnou skolit i ty nejtvrdší křížovkáře. Udělejme si společně osvětu do světa bavlněných látek, ať už nás nikdy bavlněná látka neobmotá!
3 písmena
PIK
– stehová tkanina, která lehce vystupuje ze základní látky. Může být z bavlny, ale může být i z hedvábí.
4 písmena
SILK
– česky hedvábí. Hedvábí a bavlna má spoustu rozdílů. Bavlna je získávána rostlinnou výrobou a hedvábí se získá z kotonů bource morušového. I přes to, že se jedná úplně o jinou látku, tak si tvůrci křížovek rádi smlsnou na všech těch, co s tímto nejsou obeznámeni. Je to jako by se někdo ptal na „kečupová konzistence“ a odpovědí by byla hořčice.
CAJK
– to už bavlněná látka je, a je to látka s pořádnou historií. Jedná se o látky tkaniny, které jsou z části vlněné nebo lněné. Taková náhražka levné látky. Podle toho vznikl i název této látky, jako germanismus, který vzešel ze slova zeug.
TVIL / TWILL / KEPR
– specifická vazba tkanin nebo pletenin. Někdy i bavlnu, to pořád ale není důvod pro to, aby se tato slova objevovala jako řešení řádku s nápovědou „bavlněná látka“
6 písmen
KRETON
– látka, která je tkaná. Zároveň je hustá a je potištěná výraznými barvami. Může být i z bavlny.
KRIZET
– krizet je zdobné sklo s ornamenty. Tohle je od tvůrců křížovek krok úplně vedle.
KALIKO
– toto je řídká tkaná látka na přízi s plátnovou vazbou. Ovšem různé zdroje říkají různé věci. Ani řídká být nemusí. Ale občas je spojována s bavlnou, tak se Vám třeba do políček bude hodit.
DYFTÝN
– lesklá bavlněná látka, měkká a pevná. Na líci má hustý vlas (ať už to znamená cokoliv).