Bavlněná látka – křížovkářská nápověda

Ach, ta bavlněná látka. Tak jemná na pohled a tak obtížná při řešení křížovky. Existuje několik různých variací, které se mohou hodit do prázdných políček a které zvládnou skolit i ty nejtvrdší křížovkáře. Udělejme si společně osvětu do světa bavlněných látek, ať už nás nikdy bavlněná látka neobmotá!

3 písmena

PIK

– stehová tkanina, která lehce vystupuje ze základní látky. Může být z bavlny, ale může být i z hedvábí.

4 písmena

SILK

– česky hedvábí. Hedvábí a bavlna má spoustu rozdílů. Bavlna je získávána rostlinnou výrobou a hedvábí se získá z kotonů bource morušového. I přes to, že se jedná úplně o jinou látku, tak si tvůrci křížovek rádi smlsnou na všech těch, co s tímto nejsou obeznámeni. Je to jako by se někdo ptal na „kečupová konzistence“ a odpovědí by byla hořčice.

CAJK

– to už bavlněná látka je, a je to látka s pořádnou historií. Jedná se o látky tkaniny, které jsou z části vlněné nebo lněné. Taková náhražka levné látky. Podle toho vznikl i název této látky, jako germanismus, který vzešel ze slova zeug. 

TVIL / TWILL / KEPR

– specifická vazba tkanin nebo pletenin. Někdy i bavlnu, to pořád ale není důvod pro to, aby se tato slova objevovala jako řešení řádku s nápovědou „bavlněná látka“

6 písmen

KRETON

– látka, která je tkaná. Zároveň je hustá a je potištěná výraznými barvami. Může být i z bavlny. 

KRIZET

– krizet je zdobné sklo s ornamenty. Tohle je od tvůrců křížovek krok úplně vedle. 

KALIKO

– toto je řídká tkaná látka na přízi s plátnovou vazbou. Ovšem různé zdroje říkají různé věci. Ani řídká být nemusí. Ale občas je spojována s bavlnou, tak se Vám třeba do políček bude hodit.

DYFTÝN

– lesklá bavlněná látka, měkká a pevná. Na líci má hustý vlas (ať už to znamená cokoliv).

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4