Kupte si vespu a navštivte památky

skútry vespa

Skútr neboli hanlivá narážka neoblíbené osoby. Nebojte se o nadávkách a vulgarismech se dnes opravdu bavit nebudeme. Zůstaneme u původního významu slova skútr, tedy o malém motocyklu. Mnohdy je tato "motorka" snem každého puberťáka, proto si o nich něco řekneme. Zejména zmíním charakteristiku, základní výbavu a řadu přijde i porovnání s klasickým motocyklem.

Skútr a povinná výbava?

Jedná se o jednostopé vozidlo, podobající se motocyklu. Charakterizují jej:

  1. Malá kola,
  2. Motor s malým objemem (obvykle 50-125 cm³),
  3. Částečná kapotáž s podlážkou s absencí horní části rámu.

Posed je na skútru zvláštním, proč? Zejména proto, že sedí podobně jako na klasické židli, tedy snožmo. Zabrousíme-li do historie, tak první rozkvět zažily v 60. letech ve Velké Británii, kdy tvořily ikonu životního postoje milovníků jazzu, blues a soulu, kteří provokovali rock´n´roll mládež jezdících na motocyklech. Moderní skútry jsou často vybaveny bezstupňovou převodovkou neboli variátorem, tudíž odpadá nutnost řazení rychlostních stupňů. Skútry se hojně používají jako městská "přibližovadla", zejména díky kompaktním rozměrům a minimální údržbě. Většinu modelů můžete dovybavit o nosič na zavazadla nebo kufr. Nyní jsou populární skútry Vespa, hlavně díky jejich typickému designu.

Povinná výbava motocyklů v ČR

Tak jako u automobilů i u motocyklů se setkáváme s legislativou definovanou povinnou výbavu jednostopého vozidla. Podobu určuje vyhláška Ministerstva dopravy ČR o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 341/2014.

Povinná výbava není nic jiného, než o soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musí být nezbytně přítomny ve vozidle, pokud je provozováno na veřejných komunikacích. Tato výbava popisuje a určuje tyto věci:

  • náhradní pojistka (od každého druhu 1ks)
  • lékárnička

Pokud legislativu ignorujete, tak musíte počítat s postihem ve formě pokuty až do 2.000,- Kč. Nicméně jen opravdový blázen by se vystavoval ještě většímu nebezpečí, kdyby s sebou nevozil základní lékárničku pro případ lehkých úrazu.

Lze skútr přirovnat k motocyklu?

Skútr se od motocyklu odlišuje zejména menší kapotáží, což negativně ovlivňuje ochranu řidiče a spolujezdce. Co se týká ovládání, jedná se o velmi mrštný a jednoduchý stroj, který díky variátoru zvládne ovládat i naprostý "necita" ke spojce. Díky absenci nervů při řazení se můžete plně věnovat dopravní situaci před vámi.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4